خانم عبدی از دانشجویان کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی، مطلب بسیار مفیدی در زمینه اختلاف UCP500 و UCP600 تهیه و برای وبلاگ ارسال نموده اند؛ که خواندن آن را به علاقه مندان مبحث اعتبارات اسنادی توصیه می کنم. قبلا در اینجا، مبحثی به این موضوع اختصاص داده شده بود. در مقدمه مقاله خانم عبدی می خوانیم:

   مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادیUCP هر ده سال مورد تجدید نظر قرار می گیرد.اتاق تجارت بین المللICC که به امر تسهیل وگسترش تجارت در سطح بین الملل می پردازد ،در سال 1933 دست به تدوین اولین   UCP(مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادی) زد.با توجه به تحولات سریع در امر تجارت وتغییر عرف و رویه ها به علت مقتضیاتی چون پیشرفت تکنولوژی ،اتاق بازرگانی بین الملل لازم دید تا این مقررات را به روز رسانی نماید.

   متن کامل مقاله را در ادامه مطلب بخوانید یا از اینجا دانلود کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباس بختیاری در سه شنبه ۳۰ بهمن۱۳۸۶ و ساعت |
قبلا در اینجا توضیحاتی در مورد UCP600 دادم. و امروز فایل ترجمه شده فارسی UCP 600 را که از سایت Sabaco جمع آوری کرده ام، در دو فرمت برای دانلود می گذارم:

اگر در دانلود مشکل داشتید اطلاع بدهید تا با ایمیل براتون ارسال کنم.

+ نوشته شده توسط عباس بختیاری در یکشنبه ۲۹ مهر۱۳۸۶ و ساعت |
سلام خدمت دوستانی که به وبلاگ من سر می زنند. البته گله کوچکی هم دارم از کسانی که کم لطفی می کنند و نظر نمی دهند.
آمارها نشان می دهند درصد بالایی از مراجعه کنندگانی که از موتورهای جستجو به این وبلاگ هدایت شده اند به دنبال اطلاعاتی درباره ucp600 هستند. در پست های قبلی من فایل ucp600 را برای دوستان گذاشتم که با استقبال روبرو شد و به دفعات زیادی دانلود شد. امروز می خواهم مقاله مفیدی را در همین زمینه براتون بگذارم. در این مقاله به بررسی و تحلیل دقیق ucp600، ساختار آن، علت تجدید نظر و اصلاح آن و خیلی دیگر از مسائل مربوط به این قانون به قلم Richards Butler پرداخته شده است. البته مقاله به زبان انگلیسی ولی بسیار روان نوشته شده است. فهرست مطالب این مقاله در ادامه مطلب آمده است و می توانید از اینجا دانلود ( Download ) کنید:

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباس بختیاری در شنبه ۱۴ مهر۱۳۸۶ و ساعت |

 

UCP مخفف عبارت  "Uniform Customs and Practice for documentray Credits " و در واقع قوانین متحدالشکلی هستند که از سوی اتاق بازرگانی بین المللی و برای یکپارچه سازی در فرآیند تهیه اعتبارات اسنادی تهیه و ابلاغ می شود. همانطور که مطلع هستید اعتبارات اسنادی یکی از شیوه های پرداخت پول به فروشنده خارجی با میانجیگری بانک های دو طرف (خریدار و فروشنده) در دو کشور بوده و از مزایای آن این است که هیچ ریسکی را متوجه طرفین نمی سازد. در آینده بحث مفصلی در زمینه اعتبارات اسنادی و انواع آن برای علاقه مندان در این وبلاگ قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی ، در نشست کمیسیون شیوه ها و عملکرد بانکداری بین المللی ICC که 24 و 25 آوریل 2007 در سنگاپور برگزار گردید ، طی رأی گیری به عمل آمده نشریه رویه های استاندارد بانکداری بین المللی با 71 درصد آراء برای به روز شدن به تصویب رسید . این نشریه برای بررسی اسناد تحت معاملات اعتبارات اسنادی است ( International Standard Banking Practice ISBP ) و بسیار مورد استقبال هم قرار گرفته است .

ISBP فهرستی از مواردی است که بازرسین دولتی بانک ها لازم است در هنگام بررسی اسناد ارایه شده تحت عنوان اعتبارات اسنادی آنها را کنترل نمایند .

این نشریه اولین بار در سال 2002 میلادی به تصویب رسید در حقیقت مکمل عملی مقررات جهان شمول اتاق بازرگانی بین المللی در ارتباط با اعتبارات اسنادی یعنی UCP است . این نشریه ویژگی های عملیات اعتبار اسنادی را تشریح می کند . مانند اینکه چگونه بارنامه ها را باید امضاء و تأیید کرد ، در مورد مشخصات کلیدی اسناد بیمه ای توضیح می دهد و نحوه برخورد با اشتباهات تایپی و املایی موجود در اسناد را مشخص می کند .

ISBP شکاف موجود بین تعاریف مقررات کلی اعتبارات اسنادی و رویه های رایج در کاربرد روزانه آنها توسط کارشناسان اعتبارات اسنادی را پر می کند .

نسخه سال 2002 ISBP مکمل UCP500 بوده که در آن زمان به عنوان بخشی از قوانین ICC شناخته شده بود اما زمانی که UCP 500 در سال 2006 مورد تجدید نظر قرار گرفت لازم شد در نشریه ISBP هم تغییراتی صورت پذیرد تا با مقررات جدید که تحت عنوان UCP 600 می باشد ، مطابقت داشته باشد . همانطوری که مطلع هستید UCP600 از اول جولای 2007 در سراسر بانک ها اجرایی شده است.

دوست عزیزی به نام آقای علی زاده کیاشی راهنمایی فرمودند که جهت دست یابی به ucp 500 ترجمه فارسی به کتاب مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی ترجمه اقای محمدرضاذوقی مراجعه نماید. و برای ترجمه فارسی UCP600 به اینجا مراجعه کنید. نسخه های انگلیسی را می توانید از لینک های زیر دانلود (download ) نمایید. 

If you have any problems in downloading the following links, please feel free to contact me.

دانلود فایل ucp500 

دانلود فایل ucp600


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عباس بختیاری در دوشنبه ۱ مرداد۱۳۸۶ و ساعت |